5 фаворитів на наявність позаземного життя в Сонячній системі

Якщо ми коли-небудь і знайдемо життя в нашій Сонячній системі, швидше за все, це буде декілька мікроскопічних клітин ніж великоголові зелені чоловічки. В будь-якому разі, виявлення життєвих форм поза межами Землі буде величезною подією в історії людства. Ось перелік найімовірніших кандидатів на цю почесну роль:

1. Енцеладус

Шостий за величиною супутник Сатурна. Вважається найімовірнішим кандидатом на життя завдяки своїй сприятливій температурі, ймовірною присутністю води та простих органічних сполук. Поверхня місяця на 99% вкрита водяною кригою і є великі шанси, що під нею знаходиться вода в рідкому стані. Спостереження зонду Cassini, що пролітав повз Енцеладус в 2005-му, вказують на присутність на ньому елементів вуглецю, водню, азоту та кисню – атомів необхідних для розвитку життя. Також здається, що всередині місяця є гаряче розплавлене ядро, що могло розігріти супутник до температур необхідних для виникнення життя. (Фото: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA)

2. Європа

Супутник Юпітера Європа також вважається можливим тереном позаземного життя завдяки гіпотетично наявній воді та вулканічній активності. Хоча поверхня місяця замерзла, вчені підозрюють, що під нею знаходиться океан рідкої води. Вулканічна активність могла створити необхідне тепло та важливі хімічні елементи необхідні для живих організмів. Мікробне життя могло потенційно вижити біля гідротермальних витяжок на Європі, точно так саме, як це відбувається сьогодні на Землі. (Фото: Galileo Project, JPL, NASA)

3. Марс

Якщо говорити про планети, то найімовірнішим кандидатом на присутність життя є наш сусід, Марс. Червона планета найбільш схожа на нашу з поміж решти планет системи, з наближеним розміром та температурою. На полюсах Марса лежать великі масиви криги, тому існує імовірність, що під ними може знаходиться вода. Слабка атмосфера планети нездатна захищати її поверхню від шкідливої сонячної радіації, хоча мікроби потенційно можуть існувати під поверхнею ґрунту. Геологічні дані вказують на те, що колись поверхнею планети текли ріки та працювали, на сьогоднішній день мертві, вулкани. (Фото: NASA та (STScI/AURA))

4. Титан

Найбільший супутник Сатурна, завдяки своїй потужній атмосфері та наявним органічним сполукам, підозріло схожий на планету, на якій колись могло існувати життя. Наприклад, повітря на Титані наповнене метаном, який зазвичай руйнується сонячним світлом. На Землі, живі форми постійно поповнюють запаси метану, тому можливо припустити, що таке саме могло трапитись і на Титані. Проте, Титан досить холодний і якщо на ньому зараз і існує вода в рідкому стані, то лише глибоко під кригою. (Фото: NASA)

5. Іо

Супутник Юпітера, Іо, – один із небагатьох місяців Сонячної системи з атмосферою та складними хімічними сполуками, що потенційно могли створити та підтримувати життя. Активні вулканічні процеси суттєво зігрівають його, проте ймовірність виникнення життя на Іо менша завдяки сильному впливу Сонячного випромінювання, низьким температурам на поверхні та гарячою розплавленою лавою під нею. (Фото: The Galileo Project, JPL, NASA)