Пластик – прихований ворог?

І чому ми дізнаємось про це лише тепер? Десятиліттями ми користуємось пластиковими виробами, але жодного разу я не чув, що це не зовсім корисно. Точнішне, зовсім не корисно. Сьогодні, практично, все – починаючи від одягу, їжі та закінчуючи геджетами зроблено або запаковано в пластик. А буквально на днях в авторитетному виданні Environmental Research опублікували аж шість нових досліджень, в яких йдеться про те, що пластик дуже негативно впливає на людську ендокринну систему, тобто  порушує роботу гормонів.

Головними сполуками-винуватцями є фталати, які пошкоджують тестостерон, Бісфенол-А, який копіює естореген та полібромінатний дифенил  етер , що реагує з тироїдним гормоном.

Всі шість статей охоплюють широке коло досліджень, починаючи від концентрації пластику в океанах та закінчуючи подібністю його впливу на людей та пацюків. Дві статті наводять свідчення впливу фталату на розвиток чоловічих геніталій, а саме скорочує відстань між геніталіями та анусом, тоді як в інших йдеться про вплив цієї ж сполуки на мозок.

Поки що зібрано небагато доказів впливу пластику на дорослих людей, проте існує багато підтверджень негативної дії на плід, новонароджених та дітей. В Канаді вже заборонили використання Бісфенолу-А в пляшках для дітей. В Сполучених Штатах нещодавно заборонили PVC для надання пластику еластичності, а полібромінатний дифенил  етер повністю перестали використовувати в штаті Каліфорнія.

 • 1234

  ця гидота не тільки землю засмічує ще й нам віку вкорочує

 • А це не на 1 квітня допис? 🙂

  Доречі, буржуїни вже давно і дуже практично борються за відмову від пластику взагалі – принаймні, в упаковці: якщо у наших супермаркетах тобі усе позагортають у окремий “кульочок”, то у буржуїнів вже давно скрізь паперові пакети, а щось важче вони носять у старих добрих “багаторазових” валізах – хто пам’ятає наші радянські “авоськи”? Ну і про культуру збирання та переробки сміття не слід забувати – моя гарна гостя з сусіднього міста-мільйонника дуже дивувалася з мого “київського” складання пластикового сміття у окремий пакет.

  Я сумніваюся щодо аж такого впливу на організм, але що пластикове сміття – це величезне зло – про це треба вже не тільки соціальну рекламу крутити – пізно вже – вже треба починати на рівні заборон і покарань за неправильне поводження з відходами, бо пізно вже не завтра, і навіть не сьогодні – пізно було вже вчора.

  Доречі: а яка альтернатива пластику у пляшках? чи згодні ви повернутися назад до скла?

 • admin

  Lex, буржуїни, як ти їх називаєш, дійсно набагато більше приділяють уваги питанням навколишнього середовища. не те що ми. мене здивувало, що в нас існують люди (тобто ти), які викидають пластикове сміття окремо. я сам ще не дійшов до такого. потрібно починати, певно шо.

  До речі, позавчора почув факт, що мовляв 4% території України вкрито сміттям. мда..

 • Тю! Та по Києву вже ж навіть баки окремі для “побутового сміття” – тобто недоїдки всякі, тощо – і окремі для придатного для переробки поставили. Якщо я, звісно, нічого не плутаю у прагненні сприймати життя та людей трішки кращими, ніж вони є насправді. 🙂 На баках для пластику, скла, тощо намальований такий зелений трикутник. Я не знаю – може це в мене район просто більш новий, щойно-збудований, і тому тут для людей це наче як не настільки дика річ – наче таки викидають правильно. Але, скажімо, колеги-чоловіки на моє жаління про свою прекрасну половинку, яка не хоче розуміти важливість такої справи, зауважили, що їхні дружини хіба що залишили б їм, чоловікам, перебирати сміття вже самостійно – мабуть не доросли ми ще до розуміння…

  Ось тут наче про хід справи у Києві:
  http://www.kmr.gov.ua/news.asp?IdType=1&Id=199603

  Доречі, здається пластикові пляшки приймають на переробку так само як скляні – ну тобто хіба що пластикові можна (і треба?) перед тим “поплющити”.

  Доречі, десь у українській блогосфері є навіть блог про збереження довкілля – я там про енергозберігаючи лампочки читав – в мене он по хаті скрізь таки – добре хоч таке збереження оточення на прикладі власної копійки можна втовкмачити у макітри “родичів і тому подібних”.

 • О – осьо знайшов:
  http://shlapak.org.ua/
  “Блог про охорону довкілля”

 • admin

  To Lex:

  я, певно шо, живу не в правильному районі. В мене один бак на все сміття. Якби були різні баки, я б обовязково сортував.

  моя прекрасна половина навпаки більш свідома в цих питаннях. вона, наприклад, постійно вимикає всі електричні прилади з розеток, оскільки десь почула, що перебування приладів в stand by споживає кучу енергії. але разом з тим, вона зовсі не економить інші енергетичні витрати. наприклад воду. я їй пояснюю, тих двадцять літрів, що ти використала на миття однієї тарілки, перекривають 20 років твоєї економії електроенергії за рахунок вимикання всього з розеток. в глобальному маштабі. я уявляю скільки енергрії йде на очистку та подачу цієї води.

  треба буде полазити по блогу про довкілля. дуже цікава для мне тема