Темна енергія – Айнштайнівська космологічна константа?

Темна енергія, яка складає майже три чверті всесвіту є найбільш загадковою субстанцією відомою науці. Проте, нові дані, отримані обсерваторією Chandra X-Ray, можуть пролити світло на її природу.

Виявляється, темна енергія має багато схожого з Айнштайнівською космологічною константою – фактор, який вчений додав до своєї загальної теорії відносності. І який пізніше назвав «найбільшою помилкою свого життя».

«Проаналізувавши нові дані, ми схиляємось до думки, що темна енергія і є тією космологічною константою, або, кажучи іншими словами, «коли ніщо важить щось», – стверджує головний дослідник кембриджської астрофізичної обсерваторії Smithsonian, Олексій Віхлінін.

«Потрібно провести ще багато досліджень, але поки що теорія Айнштайна виглядає привабливою, як ніколи».

Айнштайнівські рівняння загальної теорії відносності описують викривлення часопростору як механізм гравітації. Вчений увів «космологічну константу» до своєї теорії, щоб протидіяти гравітації. Така поправка стабілізувала всесвіт від колапсування, тобто стискання назад до точки сингулярності. Але пізніше Айнштайн відмовився від ідеї, в результаті нових астрономічних даних, що засвідчили розширення всесвіту з прискоренням. З’ясувалось, всесвіт не був статичним, як до цього вважав вчений.

Роками космологічна константа вважалась недоречною помилкою, аж поки вчені не почали все більше уваги звертати на опосередковані докази існування загадкової відштовхуючої сили, яку назвали темною енергією.

Попередні дослідження природи темної енергії фокусувались на швидкості розширення всесвіту, що потребує величезної кількості енергії для протидії стискаючої сили гравітації. Нові дані, отримані з обсерваторії X-Ray Chandra проливає світло на ще одну особливість: темна енергія уповільнює формування кластерів галактик, розтягуючи часопростір. Поєднавши нові дані з попередніми, вчені змогли краще зрозуміти природу загадкового явища.

Тепер ми знаємо, що темна енергія залишалась стабільною протягом всього часу – важлива деталь для з’ясування майбутньої долі всесвіту. Віхлінін каже, що всесвіт не припинить розширення в найближчому майбутньому, але також не розірветься в процесі, який деякі теоретичні фізики називають Великим розривом.

«Всесвіт прискорюватиметься вічно, але малоймовірно, що він коли-небудь розпадеться», – каже Віхлінін.

Вчені також переконуються, що темна енергія, яка спричинює такі масштабні структурні зміни у всесвіті – генерується на найменшому відомому науці рівні.

«Квантові коливання у вакуумі мають певний заряд енергії. Навіть ніщо, порожній простір має якусь масу. А оскільки в всесвіті багато цього ніщо, це відіграє важливу роль у нашій еволюції та спричинює розширення».

Фото: NASA, Обсерваторія X-Ray Chandra

 • У мене таке питання до автора: Як джерело новин Ви використовуєте англомовні сайти чи берете новини з рунету, уанету?

 • Володимире, я використовую виключно англомовні сайти як джерело новин. не бачу сенсу переписувати вже написане українською чи російською. також, ні україна ні росія не створюють наукових інформаційних приводів, тому доводиться брати там, де дають.

 • Пане Віталію, дозволю собі непогодитись з: “…ні україна ні росія не створюють наукових інформаційних приводів…” – створюють. Проте, система наукових досліджень в Україні і, скажімо, Великобританії різна – у нас наука це урядове фінансування, а у них наука – це гранти, в яких передбачається обов’язкове інформування ЗМІ. Пресконференції ідуть не тому, що науковцям так хочеться, а тому що вони повинні… Зрештою, кожен університет, інституту чи лабораторія мають свої чи то пресцентри, чи то людину, яка відповідає за роботу зі ЗМІ – рейтинг установи, а відповідно і більша ймовірність грантового фінансування. У нас наука замкнена – науковці працюють – інформаці поступає у архіви та бібліотеки і нікуди більше. Прикро.
  A.Z.

 • Андрію, дійсно може так, як ти кажеш. Тоді потрібно, щоб наші науковці інформували світову спільноту про результати своєї роботи. Я вірю, що ми можемо не гірше за інших, а то й краще. Але система не розвинена і не комерцілізована. Основні наукові прориви зараз відбуваються, на жаль, не в Україні, а в іноземних наукових лабораторіях, що фінансуються військовими інституціями, бізнесовими корпораціями та пристойнии державними видатками. сучасний рівень підготовки, технічне та матеріальне забезпечення наших вчених не конкурує з американськми, наприклад. це факт. я бачу наших академіків – це люди, всередньому 60-річного віку, які не знають англійської, і не знайомляться з новими здобутками. молодь – не зацікавлена в науці через відсутність перспектив і йде у бізнес.

  словом, ситуація погана. Але ДУЖЕ необхідно це змінити!!!

 • iov

  закочує рукави і все міняє…

 • всім брати приклад з Іова!!

 • Pingback: 150,000 астрономів-аматорів допомогли ідентифікувати 900,000 галактик | ДВОКРАПКА()