Якщо не клімат знищив неандертальців, то можливо це зробили ми?

Неандертальці могли справитись із погодою, але не з нами. Про це йдеться в новому аналізі людських поселень періоду пізнього Плейстоцену.

Невдовзі після переселення сучасних людей до Західної Європи, існувала достатня кількість багатих на поживу земель для нормального співіснування обох гілок представників людського виду. Проте, чомусь, кількість поселень людини розумної постійно збільшувалась, а неандертальців зменшувалась.

Одна з найбільших антропологічних загадок: чому неандертальці так швидко зникли – й досі залишається нерозгаданою. Чому з двох видів, які разом проживали на одній території, переможцем вийшов саме наш?

Найпопулярніша на сьогоднішній день теорія пояснює цю загадку неспроможністю неандертальців пристосуватись до кліматичних та гастрономічних змін.

Насправді, час занепаду неандертальців та розквіту сучасних людей в Західній Європі, що припав на період від 45 000 до 35 000 років тому,  супроводжувався активними кліматичними змінами. Масивні айсберги, що почали танути в північній Атлантиці, порушили хід головних океанських течій, провокуючи швидкі місцеві перепади температур від помірної м’якості до різкого холоду.

Коли команда Петерсона проаналізувала існуючі дані про минулі погодні умови за допомогою програми кліматичної симуляції, вони побачили, що існувало достатньо місця та їжі, як для неандертальців так і для сучасних людей. Проте, археологічні свідчення вказують на поступове зникнення поселень неандертальців та збільшення людських.

Нові дані заперечують популярну теорію про вплив кліматичних змін, проте не надають нового пояснення.

Автори даного дослідження вважають, що неандертальці все ж таки вимерли завдяки неспроможності конкурувати з людиною розумною, через що і були витісненні нею зі своїх земель та з арени життя взагалі.

Існують інші теорії, що пов’язують зникнення неандертальців із хворобою, канібалізмом, нестачею селеніума в харчуванні, але жодна з них, поки що не доведена.

 • Homo sapiens sapiens i Homo sapiens neandertalicus – це підвиди одного виду, а не різні види, як вказано у статті. Цю помилку треба виправити.
  A.Z.

 • Андрій, привіт! не хочу видатись людиною, яка боїться критики, бо вважаю, що конструктивна критика – набагато краще ніж незаслугована похвала.

  Але, хочу сказати, що знаю про ситуацію з людиною розумною та неандертальцями. якщо ти помітив, там в тексті я вживаю два варіанта (напр. “Невдовзі після переселення сучасних людей до Західної Європи, існувала достатня кількість багатих на поживу земель для нормального співіснування обох гілок представників людського виду”) – в цьому я кажу, що це один вид.

  в іншому випадку кажу, що (напр. “Чому з двох видів, які разом проживали на одній території, переможцем вийшов саме наш?”) – кажу, що це два різні види.

  Але ось що пише Вікіпедія (якщо звичайно їй можна довіряти) про Неандертальців:

  Neanderthal ( http://en.wikipedia.org/wiki/Neanderthal )
  From Wikipedia, the free encyclopedia

  The Neanderthal (IPA: /ne???nd?rt??l/, also with /ni?-/ and /-???l/), or Neandertal, is an extinct member of the Homo genus that is known from Pleistocene specimens found in Europe and parts of western and central Asia. Neanderthals are either classified as a subspecies of humans (Homo sapiens neanderthalensis) or as a separate species (Homo neanderthalensis).[1]

  Тобто, ти бачиш, що неандертальці та людина розумна – це два види роду Homo, а їх класифікують як: 1) підвид Homo sapiens neanderthalensis (твоя думка) або як окремий вид Homo neanderthalensis.

 • а можливість асиміляції неандертальців кроманьйольцями не розглядається?

 • to denysenko:

  наскільки я знаю така можливість розглядається. як завжди дослідники розділені на два табори, кожен з яких підтримує протилежну думку. більше про це можна почитати тут ( http://en.wikipedia.org/wiki/Neanderthal_interaction_with_Cro-Magnons )

  особисто я схильний вірити в таку можливість – надто багато людей бачив у своєму житті непристойно схожих на неандертальців )))

 • Щодо систематичного положення неандертальців – це таки окремий вид. Категоризація його як підвиду застаріла. Насьогодні, згідно до генетичних досліджень, останній спільний попередник неандертальців та кроманьонців був серед австралопітеків. Тобто ці лінії розійшлись досить давно.